Złe zasady żywienia

Nie przekarmiajmy psów

Karmienie zwierzaków resztkami ze stołu, chipsami, hamburgerami oraz podawanie im zbyt dużej ilości karmy może spowodować cukrzycę, nadciśnienie, choroby skórne i wiele innych dolegliwości. Przekarmienie psa może mieć tak samo fatalne skutki jak niedożywienie.
W przypadku zagrożenia otyłością, specjaliści radzą przestrzegać następujących zasad: zrezygnować z podawania przysmaków z naszego stołu, podzielić dzienną porcję jedzenia na dwa, cztery posiłki, ważyć psa codziennie lub raz w tygodniu, zapewnić psu dużo ruchu, pilnować dostępu do kubłów na śmieci.

Czekolada – szczególnie niebezpieczna

Nie wszyscy właściciele czworonogów wiedzą, że czekolada jest dla ich ulubieńców wyjątkowo toksyczna. Wszystko z powodu teobrominy – alkaloidu występującego w nasionach kakaowca i działającego podobnie jak kofeina. 

Jest ona niegroźna dla ludzi czy kotów, ale wpływa ujemnie na centralny system nerwowy i mięsień sercowy psów. Symptomy zatrucia to nadaktywność, drgawki, wymioty, biegunka, zadyszka i wzmożone oddawanie moczu.
Weterynarze, odnotowujący corocznie kilkaset przypadków zatruć czekoladą, ostrzegają, by nie dawać jej psom oraz by strzec przed nimi czekoladowe ozdoby z choinek i prezenty-bombonierki.

 

Ograniczajmy kotom mleko

Wprawdzie koty piją mleko chętnie, ale nie pozostaje to dla nich obojętne. Najczęściej kończy się wodnistą biegunką. Mleko stosuje się u ssaków do ok. osiemnastego tygodnia życia. Po tym czasie zanikają enzymy trawiące cukry zawarte w mleku co wywołuje problemy gastryczne.