Porady tresera

Kiedy decydujemy się na zakup psa, najczęściej nie myślimy o tym, że poza karmieniem i wyprowadzaniem na spacer, będziemy musieli zająć się również ułożeniem zwierzaka. Psy, tak jak ludzie, są różne. Poza cechami typowymi dla danej rasy mają również te indywidualne. Tresura, czyli wychowanie psa, to czasochłonna i długoterminowa czynność, wymagająca cierpliwości i konsekwencji.
Pamiętaj, że krzyk, straszenie ani bicie NIE są dobrymi metodami wychowawczymi. Często wywołują u psa agresję lub złośliwość.
Pies najczęściej wybiera sobie jednego przewodnika, którego słucha. Dlatego trzeba zadbać o to, by nie stracić autorytetu np. wydając sprzeczne komendy.

Przed szkoleniem najlepiej, aby pies nie był najedzony. Wtedy, za wykonanie polecenia można go nagradzać smakołykami. Pies chętniej będzie współpracował, oczekując kolejnych.
Staraj się zrozumieć psa –  on potrafi mówić bez słów, trzeba się tylko nauczyć jego języka. Jeśli stoi przy drzwiach i patrzy na klamkę wiadomo, że chce wyjść na dwór. Jeśli podejdzie do Ciebie i zaczyna szczekać cofając się do tyłu, wiadomo że chce żebyś poszedł za nim. Takie proste gesty mogą zaoszczędzić Tobie dużo nerwów na psa, który akurat chce uratować Twój dywan przed zalaniem.